Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Oedipus Rex: Teiresias (Igor Stravinsky), Reininkulta: Fafner (Richard Wagner), Valkyyria: Hunding (Richard Wagner), Jevgeni Onegin: Ruhtinas Gremin (Pjotr Tšaikovski), CircOpera: Basso (Jere Erkkilä)

Koulutus

Sibelius-Akatemia Jorma Elorinteen ja Tom Krausen oppilaana
Zürichin kansainvälinen oopperastudio 1992-93

Kiinnitykset

Suomen Kansallisoopperan solistikunta 2001-
Wiesbadenin ja Darmstadtin oopperat 1993-2000

Vierailut: mm. Bayreuthin musiikkijuhlat 1997-2001 ja 2006, Savonlinnan Oopperajuhlat, Wienin ja Baijerin valtionoopperat, Berliinin Deutsche Oper, Tukholma, Malmö, Oslo, Kööpenhamina, Lontoo, Amsterdam, Pariisi, Strasbourg, Lyon, Marseilles, Rouen, Tours, Hannover, Berliini, Stuttgart, Rooma, Milano, Palermo, Pisa, Livorno, Rovigo, Como, Cesarea, Zürich, Luzern, Basel, Geneve, Madrid, Ateena, Lissabon, Budapest, Tokio, Cincinnati, Pietari ja Santiago de Chile

Suomen Kansallisoopperan vierailu Pietarin Mariinski-teatterissa keväällä 2005 (Rautavaara: Rasputin)

Roolit

Mm. Ryöstö seraljista: Osmin (Mozart), Taikahuilu: Sarastro, Kaitsijapappi (Mozart), Don Giovanni: Komtuuri (Mozart), Figaron häät: Bartolo (Mozart), Fidelio: Rocco (Beethoven), Sevillan parturi: Don Basilio (Rossini), Lucia di Lammermoor: Raimondo (Donizetti), Macbeth: Banquo (Verdi), Rigoletto: Sparafucile (Verdi), Kohtalon voima: Pater Guardian (Verdi), Aida: Ramfis (Verdi), Don Carlos: Filip II (Verdi), Lentävä hollantilainen: Daland (Wagner), Tannhäuser: Hermann (Wagner), Reininkulta: Fafner ja Fasolt (Wagner), Valkyyria: Hunding (Wagner), Siegfried: Fafner (Wagner), Jumalten tuho: Hagen (Wagner), Parsifal: Titurel (Wagner), Tristan ja Isolde: Kuningas Marke (Wagner), Nürnbergin mestarilaulajat: Veit Pogner (Wagner), Ruusuritari: Paroni Ochs von Lerchenau (Strauss), Elektra: Vanha palvelija (Strauss), Thaïs: Palémon (Massenet), Jevgeni Onegin: Gremin (Tšaikovski), Hovanštšina: Dosifei (Musorgski), Boris Godunov: Pimen (Musorgski), La Bohème: Colline (Puccini), Turandot: Timur (Puccini), Pelléas ja Mélisande: Arkel (Debussy), Nenä: Jakovlevitš (Šostakovitš), Albert Herring: Mr Budd (Britten), Pohjalaisia: Vallesmanni (Madetoja), Viimeiset kiusaukset: Paavo Ruotsalainen (Kokkonen), Kuningas lähtee Ranskaan (Sallinen), Rasputin: Puriškevitš (Rautavaara, kantaesitys), Käärmeen hetki: Huldén (Heiniö, kantaesitys), Adriana Mater: Tsargo (Saariaho), Jää: Piispa (Kuusisto, kantaesitys)

Lisätiedot

Yhteistyötä mm. seuraavien kapellimestarien kanssa: Sakari Oramo, Daniel Barenboim, Nikolaus Harnoncourt, Mikko Franck, Antonio Pappano, Zubin Mehta, Mark Albrecht, Leif Segerstam, Christian Thielemann, Jukka-Pekka Saraste, Petri Sakari, Peter Schneider, Simon Rattle, Riccardo Chailly, Ralf Weikert, James Conlon, Jun Märkl, Eri Klas, Alberto Zedda, Julia Jones, Adam Fischer, Okko Kamu ja Osmo Vänskä

Konserttiohjelmistossa mm. 9. sinfonia ja Missa solemnis (Beethoven), Johannes-passio (Bach), Nelson-messu ja Harmonia-messu (Händel), 8. sinfonia (Mahler), Requiem (Mozart), Oedipus Rex ja Pulcinella (Stravinsky), Requiem (Verdi), Stabat Mater (Rossini), Dream of Cerotinus (Elgar), Vigilia (Rautavaara) ja Tuuri (Nordgren, kantaesitys)

Esiintynyt mm. Radion sinfoniaorkesterin, Helsingin kaupunginorkesterin, Berliinin filharmonikkojen, Concertgebouwn orkesterin, Lontoon ja Cincinnatin sinfoniaorkesterien, Milanon Giuseppe Verdi -sinfoniaorkesterin ja Palermon Teatro Massimon orkesterin solistina

Levytyksiä mm. Vigilia (Rautavaara) 1998, Rautavaaran yksinlauluja 2003, Kuningas lähtee Ranskaan (Sallinen), Kullervo (Sibelius) sekä Wagnerin oopperat Nürnbergin mestarilaulajat (Bayreuth) ja Die Feen. DVD-tallenteita Rasputin (Rautavaara)

Mukana esityksissä

pe 30.8.2019
klo 19:00
täynnä
pe 30.8.2019 rooleissa
ti 3.9.2019
klo 19:00
täynnä
ti 3.9.2019 rooleissa
la 7.9.2019
klo 19:00
täynnä
la 7.9.2019 rooleissa
ti 10.9.2019
klo 19:00
täynnä
ti 10.9.2019 rooleissa
la 14.9.2019
klo 14:00
täynnä
la 14.9.2019 rooleissa
ke 18.9.2019
klo 19:00
täynnä
ke 18.9.2019 rooleissa
ke 23.10.2019
klo 19:00
myynnissä
ke 23.10.2019 rooleissa
la 2.11.2019
klo 19:00
myynnissä
la 2.11.2019 rooleissa
Ilma-akrobatia
Onni Hämäläinen
ti 5.11.2019
klo 11:00
täynnä
ti 5.11.2019 rooleissa
Ilma-akrobatia
Onni Hämäläinen
to 7.11.2019
klo 19:00
myynnissä
to 7.11.2019 rooleissa
Ilma-akrobatia
Onni Hämäläinen
ti 12.11.2019
klo 19:00
täynnä
ti 12.11.2019 rooleissa
Ilma-akrobatia
Onni Hämäläinen
la 16.11.2019
klo 14:00
myynnissä
la 16.11.2019 rooleissa
Ilma-akrobatia
Onni Hämäläinen
to 21.11.2019
klo 19:00
myynnissä
to 21.11.2019 rooleissa
Ilma-akrobatia
Onni Hämäläinen
to 28.11.2019
klo 19:00
täynnä
to 28.11.2019 rooleissa
Ilma-akrobatia
Onni Hämäläinen
ke 18.3.2020
klo 19:00
myynnissä
ke 18.3.2020 rooleissa
Larina
NN
Filipjevna
NN
Triquet
NN
Kapteeni
NN
Zaretski
Matti Turunen
Guillot
NN
pe 20.3.2020
klo 19:00
myynnissä
pe 20.3.2020 rooleissa
Larina
NN
Filipjevna
NN
Triquet
NN
Kapteeni
NN
Zaretski
Matti Turunen
Guillot
NN
to 26.3.2020
klo 19:00
myynnissä
to 26.3.2020 rooleissa
Larina
NN
Filipjevna
NN
Triquet
NN
Kapteeni
NN
Zaretski
Matti Turunen
Guillot
NN
la 28.3.2020
klo 19:00
myynnissä
la 28.3.2020 rooleissa
Larina
NN
Filipjevna
NN
Triquet
NN
Kapteeni
NN
Zaretski
Matti Turunen
Guillot
NN
ke 1.4.2020
klo 19:00
myynnissä
ke 1.4.2020 rooleissa
Larina
NN
Filipjevna
NN
Triquet
NN
Kapteeni
NN
Zaretski
Matti Turunen
Guillot
NN
to 16.4.2020
klo 19:00
myynnissä
to 16.4.2020 rooleissa
Larina
NN
Filipjevna
NN
Triquet
NN
Kapteeni
NN
Zaretski
Matti Turunen
Guillot
NN
la 18.4.2020
klo 19:00
myynnissä
la 18.4.2020 rooleissa
Larina
NN
Filipjevna
NN
Triquet
NN
Kapteeni
NN
Zaretski
Matti Turunen
Guillot
NN
pe 24.4.2020
klo 19:00
myynnissä
pe 24.4.2020 rooleissa
Larina
NN
Filipjevna
NN
Triquet
NN
Kapteeni
NN
Zaretski
Matti Turunen
Guillot
NN
pe 15.5.2020
klo 17:00
täynnä
pe 15.5.2020 rooleissa
Helmwige
NN
Gerhilde
NN
Ortlinde
NN
Waltraute
NN
Siegrune
NN
Rossweisse
NN
Grimgerde
NN
Schwertleite
NN
ke 20.5.2020
klo 17:00
täynnä
ke 20.5.2020 rooleissa
Helmwige
NN
Gerhilde
NN
Ortlinde
NN
Waltraute
NN
Siegrune
NN
Rossweisse
NN
Grimgerde
NN
Schwertleite
NN
la 23.5.2020
klo 14:00
täynnä
la 23.5.2020 rooleissa
Helmwige
NN
Gerhilde
NN
Ortlinde
NN
Waltraute
NN
Siegrune
NN
Rossweisse
NN
Grimgerde
NN
Schwertleite
NN
ke 27.5.2020
klo 17:00
täynnä
ke 27.5.2020 rooleissa
Helmwige
NN
Gerhilde
NN
Ortlinde
NN
Waltraute
NN
Siegrune
NN
Rossweisse
NN
Grimgerde
NN
Schwertleite
NN
la 30.5.2020
klo 14:00
täynnä
la 30.5.2020 rooleissa
Helmwige
NN
Gerhilde
NN
Ortlinde
NN
Waltraute
NN
Siegrune
NN
Rossweisse
NN
Grimgerde
NN
Schwertleite
NN
ke 3.6.2020
klo 17:00
täynnä
ke 3.6.2020 rooleissa
Helmwige
NN
Gerhilde
NN
Ortlinde
NN
Waltraute
NN
Siegrune
NN
Rossweisse
NN
Grimgerde
NN
Schwertleite
NN