Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Turandot: Pang (Giacomo Puccini ), Taikahuilu: Ensimmäinen haarniskoitu (W. A. Mozart)

Koulutus

Päijät-Hämeen konservatorio Terttu Isosaaren ja Kalevi Koskisen johdolla.
Kai Valtosen oppilaana 2000-02 ja Irina Gavrilovicin oppilaana 2002-10.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisoopperan solistikunta 2003-
Suomen Kansallisoopperan kuoro 1998-2003.
Vierailut: Wienin Volksoper, Tukholman Kuninkaallinen ooppera, Malmön ooppera, Wiesbaden, Wuppertal, Savonlinnan Oopperajuhlat, Lahden ooppera.

Roolit

Suomen Kansallisoopperassa:
Fidelio: Florestan (Beethoven), La Traviata: Alfredo (Verdi), Don Carlos: nimirooli (Verdi), Rigoletto: Mantovan herttua (Verdi), Aida: Radamès (Verdi), Lentävä hollantilainen: Erik (Wagner), Nürnbergin mestarilaulajat: Walther von Stolzing (Wagner), Arabella: Matteo (Strauss), Elektra: Aigistos (Strauss), Ruusuritari: Laulaja (Strauss), Rusalka: Prinssi (Dvořák), Thaïs: Nicias (Massenet), Lumottu lapsi: Teekannu (Ravel), Boris Godunov: Grigori Otrepjev, Vale-Dmitri (Musorgski), Hovanštšina: Vasili Golitsyn (Musorgski), Patarouva: Herman (Tšaikovski), Madama Butterfly: Pinkerton (Puccini), Turandot: Calaf (Puccini), Manon Lescaut: Renato des Grieux (Puccini), La Bohème: Rodolfo (Puccini), Lännen tyttö: Dick Johnson (Puccini), Il tabarro: Tinca (Puccini), Mtsenskin kihlakunnan Lady Macbeth: Zinovi Izmailov (Šostakovitš) Pajatso: Canio (Leoncavallo), Pohjalaisia: Salttu (Madetoja), Hulttion tie: Sellem (Stravinsky), Billy Budd: Red Whiskers (Britten), Oopperan kummitus: Ubaldo Piangi (Lloyd Webber), Kuningas Lear: Cornwallin ritari (Sallinen), Robin Hood: Gisborne (Linkola, kantaesitys)

Muualla:
mm. Boris Godunov: Grigori Otrepjev, Vale-Dmitri (Musorgski), Turandot: Calaf (Puccini), Madama Butterfly: Pinkerton (Puccini), La Bohème: Rodolfo (Puccini), Manon Lescaut: Renato des Grieux (Puccini), Jeanne d’Arc (Honegger, konserttiversio), Lepakko: Alfred (Strauss), Mustalaisruhtinatar (Kálmán, konserttiversio), Viimeiset kiusaukset: Juhana (Kokkonen)

Lisätiedot

Kangasniemen laulukilpailun voitto 2002.
Lappeenrannan laulukilpailun 3. sija 2002.
Seinäjoen Tangomarkkinoiden Tangokuningas 1992.
Konserttiohjelmistossa mm. Matteus-passio (Bach), Requiem (Mozart), Christus am Ölberge (Beethoven), Requiem (Verdi), Sinfonia nro 8 (Mahler), Das Lied von der Erde (Mahler), Messa di Gloria (Puccini), Stabat Mater (Dvořak).
Konsertoinut useiden kotimaisten orkestereiden solistina sekä Tukholmassa, Aalborgissa, Barcelonassa, Madridissa, Pamplonassa ja Tokiossa.
Levy ”Oskar Merikannon kauneimmat laulut” 1998.

Mukana esityksissä

pe 27.1.2023
klo 19:00
Tulossa myyntiin
pe 27.1.2023 rooleissa
Calaf
Aleksandrs Antonenko
Pong
Joska Lehtinen
Mandariini
Aapo Kilpelä
Persian prinssi
NN
to 2.2.2023
klo 19:00
Tulossa myyntiin
to 2.2.2023 rooleissa
Calaf
Aleksandrs Antonenko
Pong
Joska Lehtinen
Mandariini
Aapo Kilpelä
ke 8.2.2023
klo 19:00
Tulossa myyntiin
ke 8.2.2023 rooleissa
Pong
Joska Lehtinen
Mandariini
Aapo Kilpelä
to 16.2.2023
klo 19:00
Tulossa myyntiin
to 16.2.2023 rooleissa
Pong
Joska Lehtinen
Mandariini
Aapo Kilpelä
ti 21.2.2023
klo 19:00
Tulossa myyntiin
ti 21.2.2023 rooleissa
Pong
Joska Lehtinen
Mandariini
Aapo Kilpelä
to 2.3.2023
klo 19:00
Tulossa myyntiin
to 2.3.2023 rooleissa
Pong
Joska Lehtinen
Mandariini
Aapo Kilpelä
la 15.4.2023
klo 19:00
Tulossa myyntiin
la 15.4.2023 rooleissa
to 20.4.2023
klo 19:00
Tulossa myyntiin
to 20.4.2023 rooleissa
Anu Komsi, photo: Ville Paul Paasimaa
Yön kuningatar