Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Oopperan kummitus: Don Attilio (oopperassa Il Muto) (Andrew Lloyd Webberin)

Koulutus

Oulun konservatorio ja Helsingin ammattikorkeakoulu 2001-04
Yksityisopintoja Elias Palolan, Esa Ruuttusen ja Raimo Laukan johdolla sekä Kaludi Kaludowin johdolla Varsovassa 1997-98

Peter Kooijn mestarikurssit 2001-02
Tällä hetkellä työskentelee Kai Valtosen ohjauksessa

Kiinnitykset

Suomen kansallisoopperan oopperalaulaja 2019-
Suomen kansallisoopperan kuoro 2006-
Helsingin Svenska Teatern 2002-04

Vierailut mm. Suomen kansallisooppera, Suomalainen Kamariooppera, Turun musiikkijuhlat ja Helsingin juhlaviikot

Roolit

Suomen kansallisoopperassa:
mm. Taikahuilu: 3. pappi ja 2. haarniskoitu (Mozart), Rigoletto: Monteronen kreivi (Verdi), Falstaff: Pistola (Verdi), Paholaisen palkka-ampuja: Erakko (Weber), Parsifal: Titurel (Wagner), Carmen: Zuniga (Bizet), Madama Butterfly: Komissaari (Puccini), Tosca: Vanginvartija (Puccini), La Bohème: Kersantti (Puccini), Andrea Chénier: Fouquier Tinville (Giordano), Iloinen leski: Bogdanovits (Lehár), Kung Karls jakt: Krister Horn (Pacius), Oopperan kummitus: Don Attillio (Lloyd Webber), Puhdistus: Kuulustelija (Reinvere, kantaesitys), Jää: Länsisaarelainen (Kuusisto, kantaesitys)

Muualla:
mm. Dido ja Aeneas: Aeneas (Purcell), Viva la Mamma: Proculus (Donizetti), Naamiohuvit: Samuel (Verdi), La Traviata: Markiisi D´Obigny (Verdi), Hoffmannin kertomukset: Crespel (Offenbach), La Bohème: Benoit ja Alcindoro (Puccini), Tosca: Sciarrone (Puccini), Cavalleria rusticana: Alfio (Mascagni), Hulttion tie: Truelove (Stravinsky), Amahl ja yölliset vieraat: Balthazar (Menotti), Teatterilaiva: Old Joe (Kern), My Fair Lady: Harry (Loewe), Tuntematon sotilas: Määttä (Pylkkänen), Salaisuuksien kirja: Mustakaapumies (Aho), Auringon talo: Gregor ja Rekku (Rautavaara), Pula! Ooppera Konikapinasta: Kalle Koivula (Kuusisto), Pekka Töpöhäntä: Pilli (Kuusisto), Kahlekuningas ja karkuri: Bartolo (lastenooppera), Kaappi (Pohjola)

Lisätiedot

Otto Wallenius -laulukilpailun voitto 2007
Nuoren taiteilijan palkinto, Oulun äänin taidetoimikunta 1997

Konsertoinut Suomen lisäksi Virossa, Sveitsissä ja Saksassa

Konserttiohjelmistossa mm. Israel Egyptissä (Händel), Johannes-passio (Bach), Matteus-passio (Bach), h-molli-messu (Bach), Luominen (Haydn), Requiem (Mozart), Kruunajaismessu (Mozart), Kuorofantasia (Beethoven), Stabat Mater (Rossini), Requiem (Verdi), Requiem (Duruflé)

Mieskuoro Akademiska Sångföreningenin äänenmuodostaja 2004-

Mukana esityksissä

ma 25.10.2021
klo 19:00
myynnissä
ma 25.10.2021 rooleissa
to 28.10.2021
klo 19:00
Muutamia jäljellä
to 28.10.2021 rooleissa
la 30.10.2021
klo 19:00
täynnä
la 30.10.2021 rooleissa
la 6.11.2021
klo 14:00
täynnä
la 6.11.2021 rooleissa
la 13.11.2021
klo 14:00
täynnä
la 13.11.2021 rooleissa
ke 17.11.2021
klo 19:00
myynnissä
ke 17.11.2021 rooleissa
pe 19.11.2021
klo 19:00
täynnä
pe 19.11.2021 rooleissa
ma 22.11.2021
klo 19:00
myynnissä
ma 22.11.2021 rooleissa
to 25.11.2021
klo 19:00
myynnissä
to 25.11.2021 rooleissa
ke 1.12.2021
klo 19:00
myynnissä
ke 1.12.2021 rooleissa
ti 7.12.2021
klo 19:00
myynnissä
ti 7.12.2021 rooleissa
to 9.12.2021
klo 19:00
myynnissä
to 9.12.2021 rooleissa
ti 14.12.2021
klo 19:00
myynnissä
ti 14.12.2021 rooleissa
la 18.12.2021
klo 19:00
Muutamia jäljellä
la 18.12.2021 rooleissa
ti 28.12.2021
klo 19:00
myynnissä
ti 28.12.2021 rooleissa
pe 31.12.2021
klo 19:00
myynnissä
pe 31.12.2021 rooleissa