Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Mtsenskin kihlakunnan Lady Macbeth: Rähjäinen mies (Dmitri Šostakovitš), Taikahuilu: Monostatos (W. A. Mozart)

Koulutus

Viron Musiikkiakatemia, E. Kärvetin johdolla 1994-98 ja Jaakko Ryhäsen johdolla 2004-07 (musiikin maisteri)
Tallinnan Georg Ots -musiikkiopisto, E. Kärvetin johdolla 1990-94

Kiinnitykset

Suomen kansallisoopperan oopperalaulaja 2019-
Suomen kansallisoopperan kuoro 2009-

Vierailut mm. Baugén ooppera, Viron Kansallisooppera, Tarton Vanemuine-ooppera, Pärnun Endla-teatteri, Viron Draamateatteri, Vaasan ooppera

Roolit

Suomen kansallisoopperassa:
mm. Figaron häät: Don Curzio (Mozart), Taikahuilu: Monostatos (Mozart), Don Carlos: Kuninkaan airut (Verdi), Madama Butterfly: Goro (Puccini), Ruusuritari: Tarjoilija (Strauss), Hoffmannin kertomukset: Spalanzani (Offenbach), Boris Godunov: Hovipajari (Musorgski), Pajatso: Teatterilainen (Leoncavallo), Nenä: Poliisi / Vanhus (Šostakovitš), Mtsenskin kihlakunnan Lady Macbeth: Rähjäinen mies (Šostakovitš), Oopperan kummitus: Keikari, Passarino (Lloyd Webber), Jää: Asessori (Kuusisto, kantaesitys)

Muualla:
mm. Acis ja Galatea: Acis (Händel), Taikahuilu: Tamino ja 1. haarniskoitu (Mozart), Idomeneo: Arbace (Mozart), La finta semplice: Polidoro (Mozart), La favorita: Don Gasparo (Donizetti), Lucia di Lammermoor: Arturo (Donizetti), La Cenerentola: Don Ramiro (Rossini), La cambiale di matrimonio: Edoardo Milfort (Rossini), Aida: Radamès (Verdi), La Traviata: Alfredo (Verdi), Rigoletto: Borsa (Verdi), Taika-ampuja: Max (Weber), Carmen: Don José ja Remendado (Bizet), Patarouva: Tšekalinski (Tšaikovski), Jevgeni Onegin: Triquet (Tšaikovski), Mozart ja Salieri: Mozart (Rimski-Korsakov), Madama Butterfly: Pinkerton (Puccini), Demoni: Konez (Rubinstein), Pieni nokipoika: Karl/Clem/Alfred (Britten), Iloinen leski: Camille de Rossillon (Lehár), Cox and Box: Box (Sullivan), Mina – Napoleon: Naaber (Kaumann), Barbara von Tisenhusen: Bonnius (Tubin), Luigelend: Viven isä (Tormis), Vargamäe tõde ja õigus: Joosep (Raadik), Wallenberg: Wallenberg 2 (Tüür)

Lisätiedot

Konserttiohjelmistossa mm. Jouluoratorio (Bach), Kantaatti BWV 82 (Bach), Matteus-passio: Evankelista ja tenorisoolo (Bach), Luominen: Uriel (Haydn), Requiem (Mozart), Vesperae solennes de confessore (Mozart), Litaniae Lauretanae (Mozart), Petite Messe solennelle (Rossini), Messe solennelle de Sainte Cécile (Gounod), Magnificat (Brix)

Mukana esityksissä

la 17.9.2022
klo 19:00
myynnissä
la 17.9.2022 rooleissa
Ensimmäinen nainen
Heta Sammalisto
Toinen nainen
Pihla Terttunen
Kolmas nainen
NN
la 24.9.2022
klo 19:00
myynnissä
la 24.9.2022 rooleissa
Ensimmäinen nainen
Heta Sammalisto
Kolmas nainen
NN
ke 28.9.2022
klo 19:00
myynnissä
ke 28.9.2022 rooleissa
Anu Komsi, photo: Ville Paul Paasimaa
Yön kuningatar
Ensimmäinen nainen
Heta Sammalisto
Toinen nainen
Pihla Terttunen
Kolmas nainen
NN
la 11.2.2023
klo 19:00
Tulossa myyntiin
la 11.2.2023 rooleissa
Esa Ruuttunen, photo Seppo J. Sirkka / EastPress
Vanha vanki
ke 15.2.2023
klo 19:00
Tulossa myyntiin
ke 15.2.2023 rooleissa
Esa Ruuttunen, photo Seppo J. Sirkka / EastPress
Vanha vanki
pe 17.2.2023
klo 19:00
Tulossa myyntiin
pe 17.2.2023 rooleissa
Esa Ruuttunen, photo Seppo J. Sirkka / EastPress
Vanha vanki
ke 22.2.2023
klo 19:00
Tulossa myyntiin
ke 22.2.2023 rooleissa
Esa Ruuttunen, photo Seppo J. Sirkka / EastPress
Vanha vanki
la 25.2.2023
klo 14:00
Tulossa myyntiin
la 25.2.2023 rooleissa
Esa Ruuttunen, photo Seppo J. Sirkka / EastPress
Vanha vanki
ti 18.4.2023
klo 19:00
myynnissä
ti 18.4.2023 rooleissa
Anu Komsi, photo: Ville Paul Paasimaa
Yön kuningatar
Ensimmäinen nainen
Heta Sammalisto
Toinen nainen
Pihla Terttunen
Kolmas nainen
NN
ke 26.4.2023
klo 19:00
myynnissä
ke 26.4.2023 rooleissa
Ensimmäinen nainen
Heta Sammalisto
Kolmas nainen
NN