Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Lumikuningatar: Lapin velho (Kenneth Greve – Tuomas Kantelinen), Bajadeeri: Warriors (6) (Natalia Makarova – Ludvig Minkus), Tripla / Serenade (McGregor – Balanchine – Robbins), Tripla / The Concert: Mies (McGregor – Balanchine – Robbins)

Koulutus

Bolšoi-teatterin balettiakatemia 2009–12.
Suomen kansallisoopperan balettioppilaitos 2000–2009.
Kesäkursseja mm. Kööpenhaminassa, Torontossa ja Tukholmassa.

Kiinnitykset

Suomen kansallisbaletti 2012–, tanssijaharjoittelija 2012–13, 1. solistitanssija 2015–

Vierailut: Kansallisbaletin vierailu Bolšoi-teatterissa Moskovassa 2013, Baletti All Stars Oulussa 2015, Kansallisbaletin kesäkiertue 2015.

Roolit

Pää- ja solistirooleissa mm. Bajadeeri: Pronssijumala (Natalia Makarova / Petipa), Don Quijote: Espada (Patrice Bart), Kalevalanmaa: Ilmarinen (Kenneth Greve), Kaunotar ja hirviö: Kuningas Alexander / Hirviö (Javier Torres), Giselle: Hilarion (Coralli-Perrot-Petipa), Kesäyön unelma: Demetrius (Jorma Elo), Lumikuningatar: Lapin velho (Kenneth Greve), Peer Gynt: Kuolema (Heinz Spoerli), Prinsessa Ruusunen: Sininen lintu (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Pähkinänsärkijä (Wayne Eagling, Toer van Schayk), Seitsemän veljestä: Tuomas (Marjo Kuusela).

Neljä luonnekuvaa: Teema I (George Balanchine), Glass Pieces (Jerome Robbins), Walking Mad (Johan Inger), Bella Figura (Jiří Kylián), R&J: Romeo (Marilena Fontoura), Jord (Jorma Uotinen), Pneuma (Carolyn Carlson), Fotosoppa: Ravintolapäällikkö (Sara Saviola).

Lisätiedot

Pohjoismainen balettikilpailu, Mora 2009, juniorisarjan 3. sija.
Jenny ja Antti Wihurin rahaston stipendi 2009.
Pro Dance -palkinto 2009.

Mukana esityksissä

la 25.1.2020
klo 14:00
Muutamia jäljellä
la 25.1.2020 rooleissa
to 30.1.2020
klo 19:00
myynnissä
to 30.1.2020 rooleissa
la 1.2.2020
klo 19:00
Muutamia jäljellä
la 1.2.2020 rooleissa
ke 5.2.2020
klo 19:00
myynnissä
ke 5.2.2020 rooleissa
pe 7.2.2020
klo 19:00
myynnissä
pe 7.2.2020 rooleissa