Första mötet med opera och balett
Konstsmakprov för stora och små
Första mötet med opera och balett bjuder på skön rekreation för bebisar och föräldrar. Det blir sång, lek och rörelse. Det är bara att lyssna och se på – inga förhandskunskaper krävs! Första mötet med opera och balett är kostnadsfria och en halv timme långa. De riktar sig till spädbarn (0-9 månader) eller bebisar som kryper (10-18 månader). Varje baby bör ha en förälder med sig.
Anmälning
I motsats till den information vi tidigare meddelat arrangeras Första mötet med opera och balett i Operahuset nästa gången hösten 2023.
En stund tar ca 30m.
Första mötet med opera och balett är på finska.
Vänligen observera att du behöver en e-postadress för registrering. Om stunderna är full kan du köa och vänta på lediga platser. Du kan anmäla också din vän och sitt barn. Observera att barnen som deltar i stunderna alltid bör ha en vuxen med sig.
Mer information: Sonja Lipponen 050 430 8093
galleri
Ankomst
Första mötet med opera och balett arrangeras i Almisalens foajé. Tillgänglig ingång till Almisalen via Operagränden dvs. Tölövikens sida.
Nyttig information
Tillgängliga toaletter finns i närheten av Almisalens foajé. Vi har inte ett skötrum för barn. Det finns en mikrovågsugn i foajén.
Vänligen observera att vi har inte platser för personer som har inte registrerat (t. ex. familjemedlemmar eller vänner) i stunderna. Bebisar som deltar i stunderna alltid bör ha en vuxen med sig.